by odróżnić style skandynawskie..

Styl skandynawski jest przede wszystkim funkcjonalny, naturalny i prosty. Wnętrza są przestronne, lekkie. Liczbę sprzętów ogranicza się do niezbędnego minimum. Meble są przeważnie ażurowe, o geometrycznych kształtach, lekkie. Stosuje się materiały naturalne, ekologiczne. Najczęściej stosowane kolory to różne odcienie beżu (wrzos, ecru), brązu (odcienie hebanu, kasztanu), pastele, szarości, czerń. Ściany są przeważnie gładkie i matowe w jasnych kolorach, co zwiększa wrażenie przestrzeni. Najczęściej na jednej ścianie występuje jeden kolor.

W ramach stylu skandynawskiego rozróżniamy styl duński, fiński i szwedzki, nieznacznie różniące się między sobą, ale zachowujące podstawowe zasady stylu skandynawskiego – prostota, naturalność, lekkość, przestrzenność. Styl duński jest bardziej romantyczny, spokojny, łagodny, stosuje się dużo bieli, pasteli i jasnych kolorów, jest także bogatszy w dodatki. Fiński natomiast bazuje na kontraście między bielą a czernią, a także na zastosowaniu form organicznych. Wnętrze w stylu szwedzkim jest minimalistyczne, oszczędne w dodatkach i formach.
źródło: www.projekty-wnetrz.com

0e7a647c04ee36929d2e1e990e26d3a3db9428ccfdfd37af600c24edf1536e443d0898a9bed63cf6682d72d0bec3b417

foto :www.pinterest.com

11 myśli nt. „by odróżnić style skandynawskie..

 1. Tak styl skandynawski ma wiele twarzy, ale najfajniejsze jest to, że fajnie można go łączyć z innymi. Doskonale pasują do niego dodatki zarówno z loftu jak i vintage.
  Ślicznie to pokazałaś, a kluczem jest , jak piszesz lekkość, naturalność i prosta forma.
  Niestety wielu naszych projektantów ma dziwną tendencje do udziwnień :)
  Pozdrawiam serdecznie, Marta.

  • Zgadzam się! Zwłaszcza z tymi udziwnieniami! Osobiście nie moge sie nadziwić dlaczego polscy projektanci czy styliści wnętrz tak bardzo stawiają na jaskrawe kolory ścian w mieszkaniach! OK- jeden pokój albo ściana, dla rozświetlenie wnętrza jest zrozumiała, ale każdy pokój w innym kolorze przyprawił by mnie do „oczopląsu”- „Bo niby biel to tylko w szpitalach??? „Ale ponoć o gustach sie nie dyskutuje:)
   Dziękuję za komentarz i również pozdrawiam:)

 2. Mi się podobają wszystkie podstyle skandnawskie, bez znaczenia który :D Chociaż, gdybym miała wybrać mój ulubiony, to chyba jednak postawiła bym na Szwecję, mam szczególną słabość to sposobu w jaki budują wnętrza.

  • Ja tez, moze dlatego ze tu mieszkam hmmm sama nie wiem..
   Chociaż duński tez porywa moje serce…

 3. Poniewasprojektanciiprojektanci.Proszniegeneralizowa,niestetytakiczas,esosobyktresinauczobsugiprogramu,poczytajdobrewntrzeizaczynajdziaajakoprojektantaarchitekturawntrzatobardzozoonasprawainiekompetencjawychodzibardzoszybkowmomenciewanietegoprzerostuudziwnienianadfunkcjiniedbaniaospjnoprojektu.Absolutnieniemamztymproblemu,poniewawychodzzzaoenia,ewiadomoigustdobregoklientaitaktozweryfikujeitakieosobyniesadnkonkurencj,jednakeubolewamnadtym,ewyrabiajwanietakieopinie.Artykubardzociekawy.Treciwieikonkretnie.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem - przepisz tekst z obrazka

Przepisz znaki z obrazka

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>