Minimalizm- powrót do naturalności

 

 

Większość mebli oferowanych przez działające na polskim rynku firmy meblarskie to wyroby bardzo proste jeśli chodzi o formę. Style skandynawski i minimalistyczny można najprościej ująć w trzech słowach: prostota, naturalność i styl. Meble zaprojektowane według zasad opracowanych w Skandynawii są surowe, ale przede wszystkim funkcjonalne, służące wygodzie użytkownika. Dominują meble lekkie, ażurowe.

Skandynawski dom powinien być naturalny i przyjazny. Dlatego zarówno meble jak i dodatki wchodzące w skład skandynawskiego pomieszczenia muszą się odznaczać określonym zestawem cech. Tam, gdzie na pierwszy rzut oka dostrzegamy surowość i brak przekazu kryje się bogata symbolika. W poniższym tekście odpowiemy na pytanie, co przekonuje nabywców do minimalistycznych i skandynawskich mebli oraz w jaki sposób można wykorzystać surowe, geometryczne bryły mebli do kreowania oryginalnych pomieszczeń.

Jak twierdzą zwolennicy minimalizmu „im mniej detali tym lepiej.” Dlatego z góry można skreślić ozdoby i dodatki budujące wrażenie luksusu. Meble minimalistyczne muszą posiadać formy proste oraz mocno geometryczne. Za zbędne elementy uznaje się nawet klamki… Przedmioty codziennego użytku należy bezwzględnie ukryć przed wzrokiem. Na meblach i półkach może stać wyłącznie ich niewielka liczba. Zanim przystąpimy do aranżowania pomieszczenia powinniśmy określić różnicę między pozornie podobnym stylem skandynawskim a minimalistycznym.

Choć style skandynawski i minimalistyczne rządzą  się podobnymi zasadami, to projektanci wnętrz wprowadzają rozróżnienie ze względu na inne podejście do kwestii ozdób i wzornictwa oraz dopuszczalną liczbę środków wyrazu.

- Obydwa style cechuje zamiłowanie do naturalności i porządku. Jednak  styl skandynawski odwołuje się do tradycji, dopuszcza większą liczbę kolorów, eksponuje naturalne piękno materiałów, na przykład strukturę litego, nieprzetworzonego drewna. W porównaniu do stylu skandynawskiego typowy minimalizm dopuszcza znacznie skromniejszą paletę kolorów, sama aranżacja rządzi się dużo surowszymi zasadami- podsumowuje Luiza Jodłowska z pracowni architektonicznej EC5.

Wnętrza mieszkań w stylu minimalistycznym są bardzo czyste i utrzymane w jak najlepszym porządku. Dzięki temu pomieszczenia wydają się być jeszcze bardziej przestronne niż są w rzeczywistości. W tak zaaranżowanych pomieszczeniach kanapa lub fotel muszą być na tyle wyraziste, by zrekompensować brak innych, designerskich elementów. Większość projektantów wnętrz zaleca, by meble były tego samego koloru, jak reszta wystroju. Preferowane są naturalne, stonowane  barwy, takie jak biel i beż. Należy zapomnieć o ornamentach. Każdy dodatkowy wzór burzyłby czystość i prostotę wnętrz. Najważniejsze, by w minimalistycznym pomieszczeniu było jedynie kilka najpotrzebniejszych mebli. Każdy dodatkowy motyw burzyłby W pokoju dziennym powinny znaleźć się kanapa, fotel, stolik kawowy, podstawka, telewizor i kilka lamp. W sypialni należy ograniczyć się do prostego łóżka, nocnej szafki i półki na książki. Dom łatwo jest zagracić, wystarczy kilka niepotrzebnych przedmiotów „które mogą się jeszcze przydać” a już nasze pomieszczenie traci ład, który powinien je cechować. W minimalistycznym wnętrzu każdy przedmiot powinien mieć swoją rolę. Dlatego każdy drobiazg jest umieszczony w eksponowanym miejscu. W takich warunkach należy przemyśleć kontekst przedmiotów, które ze sobą zestawiamy.

Miłośnicy rodzinnych pamiątek, lub pełnych uroku dodatków mogą odetchnąć z ulgą. Minimalistyczne przestrzenie mogą być uatrakcyjniane takimi drobiazgami, jak tkaniny(w miarę możliwości gładkie) lub nawet ażurowe przegrody, takie jak siatki czy wycinanki.

Esencją minimalizmu jest właściwe dobranie proporcji, przewaga płaszczyzn nad detalami. Dlatego jeśli mieszkanie ma dobre proporcje, będzie je również łatwiej urządzić.

Brak wyszukanych ozdób i mała ilość sprzętu może stworzyć wrażenie, że wnętrza minimalistyczne można urządzać małym nakładem sił i środków. Jednak specjaliści zalecają ostrożność:

- Jeśli marzy nam się wnętrze pełne harmonii powinniśmy wystrzegać się przepychu i przypadkowości. Nie należy zapominać, że funkcję ozdób przejmują  gra świateł i designerskie bryły mebli. Tu nie ukryje się żadna niedoskonałość materiału, każdy błąd będzie natychmiast rzucał się w oczy. O udanym projekcie możemy mówić dopiero wtedy, gdy uda się efektownie zestawić wszystkie elementy- informuje Luiza Jodłowska, przedstawicielka firmy EC5.

- Tak naprawdę rzadko które wnętrze jest podręcznikowym przykładem minimalizmu. By wygodnie żyć potrzebujemy więcej niż kilku przedmiotów codziennego użytku. Ale minimalizm od lat cieszy się powodzeniem. Można śmiało powiedzieć, że 90% naszych projektów to wnętrza minimalistyczne.

Zalety wnętrz minimalistycznych:

1) Łatwość zaprowadzenia porządku
Każdy pamięta, że czyszczenie półki z kurzu dotychczas wiązało się z robieniem uników przed książkami i doniczkami spadającymi nam na głowę. Aranżacje w stylu minimalistycznym radykalnie rozwiązują ten problem. Mniej mebli i przedmiotów to mniej sprzątania.

2) Odprężający
W utrzymanych w nieładzie pomieszczeniach podświadomie staramy się ogarnąć zmysłami wszystkie szczegóły. Nasza uwaga jest napięta. W konsekwencji znacznie szybciej się męczymy. W minimalistyczne wnętrzu czujemy się jak podczas wakacyjnego wypadu na ryby.

3) Z charakterem
Cała sztuka w projektowaniu i urządzaniu wnętrza minimalistycznego polega na uchwyceniu charakteru człowieka, który w nim zamieszka i cech, które sami chcemy podkreślić. Jeśli projektant uchwyci w pomieszczeniu cząstkę nas samych, to minimalistycznych aranżacji nigdy w życiu nie zamienimy nawet na najbardziej kunsztowne zdobienia baroku czy secesji.

15fff7c5665d14e698e998a9ad8189d6 31a8f3344072a7bdad8462d1b7a36fd5 654a669faa33f33a6ceccd3676c5b614 0637287a4089a98d58232eb00d20628e 86818329d742531efbd31b24cb273acacf41b4a3a9137f646002f660a8c2c832eb7cf9794dc606e11a30f5fab5654018art. www.wnetrzarstwo.pl
fot. Pintreset

3 myśli nt. „Minimalizm- powrót do naturalności

  1. Lubię wnętrza w skandynawskim stylu. jednak wszechobecna w nich biel bywa momentami przytłaczająca, jeżeli miałabym urządzić mój wymarzony dom, na pewno inspirowałabym się tym stylem, jednak nie dokładnie i dodałabym trochę swoich pomysłów
    pozdrawiam

  2. Mam dokładnie tak samo :) Lubię biel, minimalizm (w wielu dziedzinach życia) jednak szczypta koloru nigdy nie zaszkodzi ;) No i liczą się oryginalne pomysły, dodatki, które mówią coś o mieszkańcach domu.

  3. Pingback: Cheap NFL jersey Wholesale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem - przepisz tekst z obrazka

Przepisz znaki z obrazka

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>